Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud ja üliõpilased Euroopa kammermuusika õpetajate assotsiatsiooni sügiskonvrerentsil Leiston Abbeys

Välissuhted, Üldine, Õppejõud

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud ja üliõpilased Euroopa kammermuusika õpetajate assotsiatsiooni sügiskonvrerentsil Leiston Abbeys

8.–10. novembrini toimus Leiston Abbeys Suurbritannias Euroopa kammermuusika õpetajate assotsiatsiooni (European Chamber Music Teachers' Association – ECMTA) sügiskonverents. 

Tänavusel konverentsil oli osalejaid Suurbritanniast, Itaaliast, Portugalist, Poolast, Kolumbiast, Leedust ja
Eestist. Suurbritannia oli esindatud kuue osalejaga erinevatest muusikakõrgkoolidest ja organisatsioonidest.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast osalesid prof Nataly Sakkos, prof Marje Lohuaru, õppejõud Jana Peäske, doktorandid Maila Laidna ja Anneli Tohver ning üliõpilased Katariina Maria Kits ning Vittoria Ecclesia. EMTA üliõpilaste ansambel Katariina Maria Kits, Vittoria Ecclesia ja Maila Laidna andis menuka kontserdi C. Debussy, A. Pärdi ja C. Menotti teostest. Ansambel sai osa konverentsi mitmekülgses programmis, osaledes meistrikursustel, kontsertidel, Members Forum arutelul jne.

Konverentsil kõlasid peaettekanded Simon Rowland-Jones „Peters Urtext of Haydn quartets“, Andrew
Watkinson „40 Years Hard Labour – life at the quartet coal face“ ja Andrew Quatermain „Creative
ensembles: Chamber music training away from the printed page“.

Members Forum programmis tegi ettekande prof Natalie Sakkos „Spreading Estonian music through
earsense catalogue" (koos videonäidetega Lemba 2. triost ja Elleri lüürilistest paladest) ja doktorant Maila
Laidna „Piano duo traditions in Estonia“.

Eestist tegi ettekande Otsa Muusikakooli õpetaja ja ECMTA juhatuse liige Piret Väinmaa „ECMTA and
earsense: a collaborative chamber music community“.

Järgmine konverents toimub Vilniuses 16.04–18.04.2020. Korraldaja on Leedu Muusika- ja
Teatriakadeemia.

Ligi saja liikmega Euroopa Kammermuusika õpetajate Assotsiatsioon asutati 2007. aastal. Organisatsioon
koondab nii muusikakõrgkoole kui ka teisi kammermuusika alal tegutsevaid ansambleid ja festivale.
ECMTA on avatud nii erinevatel haridusastmetel kammermuusikat õpetavatele koolidele,
ansamblikoosseisudele kui ka üksikliikmetele.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammermuusika õppejuht Marje Lohuaru on ECMTA esimees.
Eestist on ECMTA liikmed EMTA, in Corpore MTÜ, Elleri Muusikakool, Otsa Muusikakool ja Yxus ansambel. Vaata lisaks: www.ecmta.eu 

Pühapäeval, 17. novembril toimus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis eksklusiivne jazzkontsert „Sümfooniline jazz“, millega tähistatati jazzmuusikute koolitamise 15. aastapäeva muusikakadeemias.

Määratlemata

Pühapäeval, 17. novembril toimus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis eksklusiivne jazzkontsert „Sümfooniline jazz“, millega tähistatati jazzmuusikute koolitamise 15. aastapäeva muusikakadeemias.

Pühapäevasel kontserdil astusid EMTA sümfooniaorkestri ja bigbändi ees üles solistid Kristi Raias (vokaal), Elina Hokkanen (vokaal), Kadri Voorand (vokaal), Martin Kuusk (klarnet), Hanna Taube (saksofon), Aleksander Paal (saksofon), Ella Mimosa Laine (tromboon), Liis Lutsoja (viiul), Kirke Karja (klaver), Pent Järve (kitarr), Jaak Sooäär (kitarr), Ramuel Tafenau (trummid). 

Kontserdi kavas olid rahvusvaheliselt hinnatud helilooja, dirigendi ja arranžeerija Wolf Kerscheki teosed ja seaded. Echo Klassiku ja Hamburgi Jazziauhinna laureaat Wolf Kerschek on esinenud nii Tokyo Sümfooniaorkestri, Salzburgi Camerata ja Utah’ Sümfooniaorkestri kui ka Helene Fischeri, Rammsteini, Michael Boltoni, Rick Springfieldi jt artistidega. Ta on loonud muusikat mh Rio de Janeiro olümpiamängudele ning temalt on tellinud muusikat Rahvusvahelise Jalgpalliassotsiatsioonide Föderatsioon (FIFA). Kerschekile kuulub ka Guinnessi rekord maailma suurima, 7548-liikmelise orkestri dirigeerimise eest 2016. aastal Frankfurdis.

EMTA jazzmuusika eriala pakub kaasaegse jazzi ja improvisatsiooni keskkonnas edumeelset haridust, milles on olulisel kohal nii jazzmuusika traditsioonide omandamine kui ka innovatsioon. „On oluline, et iga tudeng leiaks enda jaoks sobiva tee, omades samas põhjalikke teadmisi jazzmuusika minevikust ja olevikust,“ selgitas jazzmuusika eriala õppejuht Jaak Sooäär. Õppetöö keskmes on tudengi individuaalsus, mille arendamiseks pakub eriala mitmekülgseid võimalusi ning igapäevases õppetöös on suur osa ansamblitel. „Koos mängimine ja kommunikatsioon on jazzmuusikas eriti olulised, samuti rahvusvaheline haare, mistõttu on koostöö sellise särava jazzmuusikuga nagu Wolf Kerschek meie tudengitele ülimalt rikastav ning arendav kogemus,“ lisas Sooäär.

Viieteistkümne tegevusaasta jooksul on EMTA jazzmuusika õppes olnud väga oluline roll rahvusvahelistel projektidel. Ridamisi on korraldatud suuremaid rahvusvahelisi kursusi („Crossing Borders“ 2005–2010, „Nomazz Meets the Baltics“ 2011–2012, „Girl Power in Jazz“ 2014), järge ootab rahvusvaheline bigbändiprojekt STAR BB järgmise aasta märtsis. Samuti toimub igal aastal arvukalt meistriklasse ning õppejõudude ja tudengite vahetusi. EMTA on ka aktiivne IASJ’i (International Association of Schools of Jazz) liige.

Jazzmuusika erialal õpetavad tegevmuusikud kitarrist Jaak Sooäär, löökpillimängija Tanel Ruben, saksofonist ja helilooja Raul Sööt, pianist Kristjan Randalu, bassist Taavo Remmel ning EMTA vilistlased vokalist Kadri Voorand, saksofonist Aleksander Paal ja pianist Joel-Rasmus Remmel.

Foto: Rene Jakobson

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kohvikugaleriis avati klaverihäälestaja Mait Meibaumi maalinäitus

Määratlemata

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kohvikugaleriis avati klaverihäälestaja Mait Meibaumi maalinäitus "Klaveri seest molberti taha"

KLAVERI SEEST MOLBERTI TAHA
Eesti hinnatud klaverihäälestaja Mait Meibaumi maalide näitus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kohvikugaleriis
10.11.2019–10.01.2020

“See oleks midagi sarnast, kui näiteks Kunstiakadeemia graafikameister esineks klaverikontserdiga oma akadeemias,“ ütleb näituse kuraator Aapo Pukk. “Kas see on muusikamaailma sündmus või rohkem kunstimaailma oma? Tundub, et Mait Meibaum on terve elu häälestanud end kujutava kunsti jaoks. Maidu maalid on silmatorkavalt head,” nendib Pukk. 

“Oma esimesse maalimistundi läksin 46-aastasena 2017 aasta kevadel Nõmme Kultuurimajja, pärast seda tulid KUMU koopiamaali kursused ja Aapo Puki Kunstikooli tihedad külastused,” räägib Meibaum.

“Mu vanaisa ja Gustav Raud olid lähedased sõbrad. Keskkooli lõpuklassides viis minu klaveriõpetaja Toivo Nahkur mind oma õpetaja Erna Saare juurde ette mängima. Seinad olid täis Erna Saare abikaasa Johannes Võerahansu pilte. Mängisin klaverit, aga mõtlesin nendest piltidest.”

Mait Meibaumi maalide näitus jääb avatuks kuni 10. jaanuarini 2020.

 

Lisainfo:
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, tel 6 675 700.
mait.meibaum@gmail.com
aapopukk@gmail.com

Pildil: Natüürmort kahe sibulaga, akrüül papil 2017.

Maailma Noortekoori ettelaulmine

Konkurss

Maailma Noortekoori ettelaulmine

Maalima Noortekoor (World Youth Choir) ootab taas uusi lauljaid! Konkureerima on oodatud kõik huvilised vanuses 17–26 aastat (seisuga 1. juuli 2020).

Ettelaulmine toimub R 6. detsembril kell 11.00 EMTA kammersaalis (C-405) ning see koosneb neljast, allolevas järjekorras läbiviidavast ja salvestatavast osast:
1) hääleulatuse test - heliredel laulduna vokaalil, fortes ja a capella;
2) noodilugemise katse - tundmatu teos, mille ettevalmistusajaks on max 10 minutit ilma klaverit kasutamata;
3) ettevalmistatud kohustuslik teos - oma häälepartii Beethoveni 9. sümfooniast;
4) ettevalmistatud aaria vabal valikul. Palun tulla ettelaulmisele oma klaverisaatjaga!

Suvesessioon
Maailma Noortekoori suvesessioon toimub 30.07-20.08 2020, prooviperiood leiab aset Bonnis, Saksamaal, millele järgneb kontserttuur Saksamaale, Hollandisse, Itaaliasse ja Austriasse. Koori juhatavad Tan Dun (USA) ja Jörn Hinnerk Andresen (DEU). Kavas on Beethoveni 9. sümfoonia ning Tan Duni teos "Nine". Suvesessiooni kohta lähemalt saab lugeda koori kodulehelt.

NB! Kõik kohalviibimisega seotud kulud (majutus, kohalik transport ja töömaterjalid) katab korraldaja. Koori valitud lauljail tuleb endil siiski tasuda osavõtutasu 100€, lennukipiletid Eestist Saksamaale ja tagasi Eestisse, reisi- ja tervisekindlustus ning muud võimalikud erakulutused.

Ettelaulmisele registreerumiseks palun saata hiljemalt 29. novembriks 2019 e-mail:
Kai Kiiv,  EMTA välissuhtete spetsialist, kai@ema.edu.ee

Konverents

Teadus

Konverents "Seletades universumit – süsteemid, kunst ja inimesed" 16.-17. novembril tähistab 100 aasta möödumist helilooja Udo Kasemetsa sünnist

Udo Kasemetsa (1919-2014) on naljatamisi nimetatud kõige vähemtuntud kõige kuulsamaks eesti heliloojaks, kelle kohta leidub artikkel vast igas väärikamas muusikaentsüklopeedias. Kanadas, kus Udo Kasemets veetis suurema osa oma elust, nimetati teda „ilmselt kõige kompromissitumaks muusikuks Kanada muusika ajaloos”, tema mõju Toronto muusikaelule ja järgnevatele põlvkondadele on raske ülehinnata. 16. novembril 2019 möödub täpselt 100 aastat Udo Kasemetsa sünnist. Sellele sündmusele on pühendatud rahvusvaheline konverents teemal "Seletades universumit – süsteemid, kunst ja inimesed" ("Explaining universe – systems, humans and arts. Dedicated to 100th anniversary of Udo Kasemets"), samuti toimuvad kontserdid, kus astuvad üles ansambel U:, EMTA Uue Muusika Ansambel ning Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambel. Kogu üritus püüab kasvõi väikest osa Kasemetsa pärandist "koju tagasi" tuua.

Konverentsi töökeel on inglise keel. Vajalik on eelregistreerumine. Konverentsi kava vt SIIT.

Üritust toetab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ASTRA projekt EMTASTRA, 2014-2020.4.01.16-0043).

Ensemble Auftakt pälvis rahvusvahelisel konkursil

Konkurss

Ensemble Auftakt pälvis rahvusvahelisel konkursil "Doonau talendid" Ungaris ülekaaluka võidu

Ensemble Auftakt võitis Budapestis neljandat korda toimunud konkursil „Doonau talendid“ kammeransamblite kategoorias absoluutse esikoha, pälvides maksimaalsest võimalikust sajast punktist 99.

Ansamblisse kuuluvad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud ja ERSO klarnetirühma kontsertmeister Soo-Young Lee, EMTA doktorant, pianist Maila Laidna ja EMTA vilistlane, viiuldaja Miina Laanesaar.

Eestit esindas vaid üks koosseis. Lisaks Ungari muusikutele oli konkursil osalejaid Poolast, Venemaalt, Hispaaniast, Koreast ja mujalt. Võistlejaid hindas žürii kosseisus Julianna Kiss, Gabriele Tomasello, Ferenc Szecsődi, Pier Paolo Maccarrone, András Csáki, Kazue Kuwana.

„Tundsime, et oleme ansamblina valmis end konkursiolukorras proovile panema ning Budapest tõmbas oma kultuurilise küllusega,“ kommenteerisid konkursil osalemist õnnelikud võitjad. Võitjate galakontserdil tuli žürii palvel ettekandele just ungarlaste oma helilooja Béla Bartóki teos „Kontrastid“.

Ensemble Auftakt esitles end publikule esmakordselt sel aastal. Ansambli tegevuse eesmärkide hulgas on lisaks tuntumale triorepertuaarile esitada ka harvem lavalaudadel kuuldavaid teoseid.

VII noorte koorijuhtide konkursi võitis Pärt Uusberg

Konkurss

VII noorte koorijuhtide konkursi võitis Pärt Uusberg

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias 16.-19. oktoobril toimunud VII Eesti noorte koorijuhtide konkursi võitis helilooja ja dirigent, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia vilistlane Pärt Uusberg.

Võitja kuulutati välja laupäeval, 19. oktoobril  EMTA kontserdi- ja teatrimajas pärast finalistide kontserti. 22 osaleja seast jõudis finaali 4 parimat. I koha sai helilooja ja dirigent, EMTA vilistlane Pärt Uusberg. II koha pälvis kooridirigeerimise üliõpilane Nele Erastus, III preemia vilistlane Imre Rohuväli ning finalisti diplomi sai kooridirigeerimise magistrant Ingrit Malleus. Kolm parimat dirigenti pälvisid rahalised preemiad.

Žürii liige Indrek Vijard sõnas peale konkurssi, et eelkõige tuleb esile tõsta konkursi osavõtjate arvu, mis viitab sellele, et koorijuhi kutse on noorte tegijate hulgas hinnatud. „Enne lõppotsuse tegemist oli žüriil elav arutelu, kuid lõpptulemust respekteeriti kõigi žüriiliikmete poolt. Palju õnne kõigile osalejatele!“ lisas Vijard.

Konkursil töötasid noored koorijuhid EMTA koori, Eesti Rahvusmeeskoori ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga. EMTA koor valis oma lemmikuteks Nele Erastuse ja Ingrit Malleuse, Eesti Rahvusmeeskoori eripreemia pälvis Ingrit Malleus, Eesti Filharmoonia Kammerkoori eripreemia ja võimaluse teha nendega kontsert sai Pärt Uusberg.

Pärt Uusberg (s 1986) on Eesti noor helilooja ja dirigent. Ta on lõpetanud Georg Otsa nim Tallinna Muusikakooli koorijuhtimise erialal (2009, õp Heli Jürgenson), omandanud magistrikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias heliloomingu erialal (2014, prof Tõnu Kõrvits) ning teise magistrikraadi 2018. aastal koorijuhtimise erialal (prof Tõnu Kaljuste).
Praegu on Uusberg vabakutseline helilooja ja dirigent. Heliloojana on ta kirjutanud peamiselt koorimuusikat, aga ka kammer-, orkestri- ja filmimuusikat. Ilmunud on mitmeid autoriplaate („Siis vaikivad kõik mõtted“, „Liiv, meri ning mõtted“, „Õhtu ilu“, „Luiged läevad“, „Eestimaa atmosfäärid“). Dirigendina on ta olnud 2008. aastast enda poolt asutatud kammerkoori Head Ööd, Vend peadirigent ning ühtlasi juhatanud erinevaid projekte (sh Eesti Rahvusmeeskoori, Eesti Koolinoorte Segakoori; juhtinud Eesti Segakooride Liidu suvekooli ja rahvusvahelise koorifestivali Europa Cantat ateljeed).

Konkurssi korraldas Eesti Kooriühing koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Eesti Rahvusmeeskoori ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga. Osalejaid hindas rahvusvaheline žürii koosseisus Seppo Murto (žürii esimees, Soome), Anders Eby (Rootsi), Anu Tali, Indrek Vijard ja Mikk Üleoja.

Foto: Vahur Lõhmus
Allikas: Eesti Kooriühing

Täna avati Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Joachim Herzi tuba

Määratlemata

Täna avati Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Joachim Herzi tuba

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias avati täna, 18. oktoobril pidulikult prof Joachim Herzi (1924–2010) tuba. Toas on hoiustatud Herzilt akadeemiale annetatud rikkalik raamatu-, noodi- ja heliplaadikogu. Sündmus on osa täna toimunud Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooli rahvusvahelisest seminarist "Opera as Imagination and Realization". 

EMTA raamatukogu juhataja Ilvi Rauna sõnul on tegemist märkimisväärseima ja mahukaima annetusega, mis EMTA raamatukogule on tehtud. "Annetus koosneb ligi 8000 eksemplarist, kuid on oluline lisada, et kogu on tähelepanuväärne tervikuna. See on ühe 20. sajandil elanud entsüklopedisti kogu, mis räägib nii mõndagi tema enda kohta," ütles Rauna.

1998. aastal sõlmis Herz Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Berliini Kunstide Akadeemia arhiiviga lepingu, mille kohaselt viimasele jäid pärast Herzi lahkumist tema arhiivimaterjalid, EMTAle aga mahukas raamatu- ja heliplaadikogu. Nende kogude transpordi Eestisse organiseeris lepingupõhiselt Berliini Kunstide Akadeemia arhiiv ja nende hoiustamise eest kannab hoolt EMTA. Materjal saabus Tallinnasse 2011. aastal 258 kastis ning tänaseks on üle 2000 heliplaadi, 540 noodi ning suurem osa ligi 5000 raamatust kataloogitud ning leidnud oma koha vastavatud toas. 

"Herzi tuba on tema enda kavandatud, osa ta enda lavastusest," sõnas üritusel Herzi toa loomise eestvedaja ja EMTA doktoriõppe keskuse juhataja, Joachim Herzi lesk Kristel Pappel, viidates lavastaja visionäärlikkusele ka oma loomingu ja pärandi käsitlemisel.

Toa avamisel viibisid ka Herzi sõber ja koostööpartner Arne Mikk ja Berliini Kunstide Akadeemia esindaja Stephan Dörschel, kes jagasid mälestusi Herzist.

Joachim Herz on 20. sajandi teise poole üks olulisemaid ooperilavastajaid ja -mõtestajaid. Herzil oli tihe side Eestiga, siin andis ta läbi aastate mitmeid meistrikursusi ning loenguid, 1997. aastal tõi ta Vanemuises lavale Händeli ooperi "Xerxes". Herzi toa avamine leidis aset tema üheksandal surma-aastapäeval.

Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooli seminar toimub kuni 20. oktoobrini ning selle eesmärk on luua kontakt erinevate muusikateatri loominguliste osapoolte vahel: ooperi üle arutlevad libretistid, heliloojad, lavastajad, stsenograafid, dirigendid, lauljad jt. Seminari toetab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ASTRA projekt EMTASTRA, 2014-2020.4.01.16-0043).

Fotod: Rasmus Kooskora