EMTA sümfooniaorkester

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkester (EMTA SO) on Eesti professionaalsete orkestrantide kasvulava. Orkestrit on juhatanud paljud tuntud Eesti dirigendid nagu Roman Matsov, Vallo Järvi, Peeter Lilje, Eri Klas, Vello Pähn, Paul Mägi, Jüri Alperten, Arvo Volmer, Andres Mustonen, Toomas Kapten, Toomas Vavilov, Risto Joost ja Erki Pehk. Musitseeritud on ka välisdirigentide Michel Tabachniku (Šveits), Jin Wangi (Austria), Colin Mettersi (Inglismaa), Cecilia Rydinger Alini (Rootsi) ja Lutz Köhleri (Saksamaa) käe all. Ühel hooajal toob orkester publiku ette keskmiselt seitse kava. Korraldatakse koostöökontserte Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga, neist mitmeid on juhatanud ERSO peadirigent Neeme Järvi, ning Eesti suurima kontserdiagnetuuriga Eesti Kontsert. Heaks traditsiooniks on saanud orkestri igakevadised uudisloomingu kontserdid Tallinna Metodisti kirikus. EMTA SO on saanud tunnustust kontsertreisidel Rootsi, Soome ja Saksamaale. Kolmel korral (2002, 2005 ja 2016) on orkester esinenud Berliinis toimuval festivalil Young Euro Classic, kust kahel korral on koju toodud uudisloomingu preemia: 2005. aastal Ülo Kriguli teosega „JenZeits” ning 2016. aastal Liisa Hirschi teosega „Mechanics of Flying”. 2009. aastal oli EMTA SO Läänemere-äärsete maade muusikaakadeemiate ühenduse (ABAM) orkestriakadeemia baasorkester. 2010. aastal kandis EMTA SO esimesena Eestis ette Krzysztof Penderecki teosed „Concerto grosso” ja „Ciaccona” – viimase neist helilooja enda dirigeerimisel. EMTA SO oli 2017. aasta noorte laulupeo baasorkester ning on ka 2019. aasta suvel toimuva üldlaulupeo teise päeva kontserdi baasorkester. Orkestriga töötavad regulaarselt väljapaistvad muusikud Andres Kaljuste, prof Toomas Vavilov ja prof Paul Mägi (peadirigent).

Toomas Vavilov on lõpetanud klarneti erialal Tallinna Muusikakeskkooli Ülo Üksiku õpilasena (1988) ning Eesti Muusikaakadeemia Hannes Altrovi klarnetiklassis (1992). Samas koolis on ta Jüri Alperteni juhendamisel õppinud ka orkestridirigeerimist (1998). Dirigendina on Vavilov end täiendanud Jonas Aleksa ja Roman Matsovi juures, klarnetistina osalenud Karl Leisteri ja Ivan Mozgovenko meistriklassides. Vavilov võitis 1990. aastal Eesti puhkpillimängijate konkursi ning taaselustas 2008. aastal sama konkursi traditsiooni. Aastatel 1988–2010 töötas Vavilov klarnetistina Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris, olles 2004–2006 ühtlasi ka ERSO teine dirigent. Aastatel 2006–2007 oli Vavilov Vanemuise teatri muusikajuht ja peadirigent. Vavilov on juhatanud Eesti orkestreid ning töötanud Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Läti Raadio kooriga. Klarnetistina on ta andnud kontserte Eestis, Soomes, Rootsis, Lätis, Saksamaal, Belgias, Austraalias ja mujal. Samuti on ta aastaid juhendanud puhkpilliõpilaste suvekursusi Elvas ja Põltsamaal ning kuulunud erinevate konkursside žüriidesse. Talle on kirjutanud klarnetiteoseid mitmed eesti heliloojad, nende seas Urmas Sisask, Eino Tamberg, Ester Mägi, René Eespere ja Raimo Kangro. Samuti on Vavilov salvestanud helitöid Eesti Raadiole ning mitmele CD-le, sh Raimo Kangro, Ester Mägi ja Eino Tambergi autoriplaadile. 2001. aastal pälvis Toomas Vavilov Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia ning 2005. aastal interpreedi aastastipendiumi. Toomas Vavilov on EMTA klarnetiprofessor ning üks EMTA sümfooniaorkestri dirigentidest.

Paul Mägi töötab alates 2004. aastast Uppsala Kammerorkestri kunstilise juhi ja peadirigendina ning 2011. aasta septembrist Vanemuise teatri muusikajuhi ja peadirigendi ametikohal. Ta on EMTA orkestridirigeerimise professor ja Stockholmi Kuningliku Muusikakõrgkooli külalisprofessor. Aastal 1978 asutas Mägi Eesti Raadio Kammerorkestri ning oli selle kunstiline juht ja peadirigent. Ta oli aastatel 1990–1994 Läti Riikliku Sümfooniaorkestri kunstiline juht ja peadirigent, juhatades kontserte kuulsates kontserdisaalides Euroopas ning osaledes paljudel rahvusvahelistel festivalidel („Fetes Musicales en Touraine“, „ChichesterFestivities“, „Festival de Música da Costa do Estoril“ jpm). 1995–2002 oli Mägi Rahvusooper Estonia loominguline juht ja peadirigent (aastatel 1984–1991 dirigent). Mägi on juhatanud orkestreid Ameerikas ja Euroopas (Detroiti, Moskva Filharmoonia ja Rootsi Raadio sümfooniaorkestrid, Stockholmi Kuninglik Filharmoonia, Göteborgi ja Malmö sümfooniaorkestrid jpm). Aastast 2013 on Paul Mägi Rootsi Kuningliku Muusikaakadeemia liige. Ta on pälvinud Valgetähe IV klassi teenetemärgi, Eesti Vabariigi Kultuuriauhinna, Teatriliidu aastapreemia aastatel 1994, 1996, 1999. Aastal 2013 pälvis Paul Mägi Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia laiahaardelise dirigenditegevuse eest nii Eestis kui välismaal.

Kontakt:
Rain Vilu