EMTA koor ja sinfonietta

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koor on õppekoor, mis on järjepidevalt töötanud aastakümneid. Kollektiivis laulavad peamiselt dirigeerimise ja muusikapedagoogika eriala üliõpilased, kelle seas on ka arvestataval hulgal välistudengeid (Hongkongist, Inglismaalt, Saksamaalt, Lätist, Venemaalt ja mujalt). Koori repertuaar koosneb eesti ja maailma kooriliteratuurist – varajasest gregoriaani laulust ja polüfooniast kaasaegsete autorite uudisteosteni. Viimasel ajal on esitatud näiteks Bachi, Haydni, Mozarti, Monteverdi, Durante’i, Clementsi, Pärdi ja Tormise loomingut. Koor on teinud koostööd mitmete erinevate kollektiividega: Tallinna Kammerorkester, EMTA sümfooniaorkester ning Eesti Filharmoonia Kammerkoor. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koori on juhatanud Toomas Kapten, Ants Soots, Kuno Areng, Ants Üleoja, Kare Hanken, Robert Cowles, Jaan-Eik Tulve, Toomas Siitan, Dag Nielsen, Jurjen Hempel. Alates 2010. aastast on koori kunstiline juht ja dirigent Tõnu Kaljuste, kelle eestvedamisel on koor võtnud osa mitmetest olulistest muusikaprojektidest. EMTA koor on esinenud Hispaanias, Soomes, Venemaal, Lätis ja erinevates Eesti linnades. 2013/2014 hooajal mälestati Riia kaubanduskeskuse katastroofis hukkunuid kontsertidega nii Helsinki Toomkirikus kui Tallinna Rootsi-Mihkli ja Metodisti kirikus. 2015. aasta märtsis kanti Soomes Joensuu kirikus koos Joensuu Linnaorkestriga ette Bachi suurteos Johannese passioon. Sama teost kanti Tallinna Kaarli kirikus ette ka 2016. aasta sügisel Hans-Christoph Rademanni juhatusel. 2017. aasta märtsis toimus koos EMTA sinfoniettaga Dominy Clementsi loeng-ooperi “Der Nordische Baer” esiettekanne Tartus ning uuesti esitati teost sama aasta oktoobris EMTA SügisFesti raames. Alates 2015. aastast on saanud tavaks, et kooridirigeerimise eriala lõpetajad kannavad kontserteksamil ette suurvormi koostöös EMTA koori ja orkestriga. Ette on kantud Haydni “Harmoniemesse”, Mozarti Requiem, fragmendid Tobiase oratooriumist “Joonas” (Silvia Tobiase redaktsioonis), Vivaldi “Dixit Dominus” ja “Credo” , Pärdi “Te Deum” ning Mozarti “Krönungsmesse”.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeema sinfonietta on projektipõhine kammerorkester, mille koosseis varieerub vastavalt repertuaarile. Pillimängijate tuumiku moodustavad valdavalt EMTA üliõpilased, kuid orkestritöösse on kaasatud ka vilistlased. Sinfonietta osaleb dirigeerimise eriala üliõpilaste koolitamisel, pakkudes tulevastele dirigentidele praktikavõimalust orkestrijuhatamisel. Samuti osaleb sinfonietta kompositsiooni eriala tudengite uudisloomingu ettekannetel ning muus EMTA kontserttegevuses, sageli koos EMTA kooriga. Käesolevast õppeaastast kureerib EMTA sinfonietta tegevust Kaspar Mänd.