Koori- ja orkestridirigeerimine

Õppejuht prof Tõnu Kaljuste

EMTA bakalaureuseõppes on avatud kooridirigeerimise eriala, magistriõppes on võimalik valida ka orkestridirigeerimise suund. Õppetöö käigus tutvustatakse üliõpilastele nii muusikalugu kui Eesti ja maailma kontekstis olulisi partituure. 

Õppejõududeks on Eesti Rahvusmeeskoori kauaaegne peadirigent prof Ants Soots, dirigeerimisosakonna kauaaegne juhataja prof Toomas Kapten, väljapaistev laulupidude juht Hirvo Surva ning Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri asutaja prof Tõnu Kaljuste. Orkestridirigeerimist õpetab prof Paul Mägi, kes tänu oma rahvusvahelisele tegevusele on üks hinnatumaid orkestridirigeerimise õpetajaid Põhjamaades.

Üle Eesti tegutseb ligi 1400 koori, paljud neist osalevad Eesti kõige nimekamal ja rahvast ühendavamal üritusel – laulupeol. Koorijuhtimise õpetamine on paljuski suunatud laulupidude traditsiooni säilitamisele ja nende kunstilise taseme tõstmisele.

Eesti heliloojad Veljo Tormis, Arvo Pärt, Urmas Sisask, Erkki-Sven Tüür, René Eespere, Toivo Tulev, Tõnu Kõrvits ja mitmed teised on viimastel aastakümnetel loonud palju uut koorimuusikat, mida meie nimekad dirigendid on maailmas tutvustanud. Eesti kooride helisalvestisi on pärjatud mitmete auhindadega, tütarlastekoor Ellerhein, Rahvusmeeskoor ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor on pälvinud muuhulgas Grammy auhindu. Kogemusi, millel need saavutused tuginevad, antakse järjepidevalt edasi noortele õppuritele.

Dirigeerimisõppega on seotud EMTA segakoor, milles laulavad peamiselt dirigeerimise ja muusikapedagoogika erialade üliõpilased ning EMTA sinfonietta, mis pakub praktikavõimalust orkestridirigeerimise eriala tudengitele.