Meistrikursus korrepetiitoritele: Toomas Kaldaru

27. märtsil kell  11.45-18.45 B-315
28. märtsil kell 11.15-15.45 B-315
29. märtsil kell 12.00-16.30 B-315
TOOMAS KALDARU (Rooma, Itaalia)

Millised oskused on vajalikud, et olla Maestro collaboratore, Korrepetitor, Solorepetitor, Studienleiter, Chef de chant, Vocal coach, Maestro sostituto?

Räägime vajalikust ettevalmistusest tööks lauljatega. Töötame aariate ja stseenidega Bellini, Donizetti, Verdi ja Puccini teostest. Analüüsime stiili ja esituspraktikat. Püüame leida vahendeid klaveril orkestripartituuri realiseerimiseks laulupartiid markeerides. Räägime ka vokaaltehnika põhitõdedest, itaalia keele foneetikast, proovi ülesehitusest lauljaga ning libretost ja luuleteksti tähtsusest nii laulu- kui ka klaveripartiis. Uurime kindlasti sõna ja muusika omavahelisi suhteid.

Kursus on suunatud pianistidele, kes tahavad süvendada oma ooperialaseid teadmisi ja oskusi. Eelkõige võtame tähelepanu alla Euroopa teatrite ettemängimiste nõuded.

Toomas Kaldaru, pianist ja endine laulja, on lõpetanud cum laude Rooma “Santa Cecilia” Konservatooriumi magistrantuuri erialal Maestro sostituto e Korrepetitor (Collaborative piano and opera coaching). Muusikalise juhi ja klaverisaatjana on ta täiendanud end Tiziana Carlini ja Erling Erikseni juhendamisel. Ta on õpetanud ka EMTA ooperilaulu erialal, täiendanud end lauljana „Santa Cecilia” Konservatooriumis ja  sopran Adriana Giunta erastuudios Roomas. Lisaks õppinud lauljana Fiesole Scuola di Musica täienduskursustel Claudio Desderi juures, Daniela Dessì meistriklassis ning Accademia Filarmonica Romanas Monica Bacelli ja Elizabeth Norberg-Schulzi kursustel.

Itaalia keelt on Kaldaru õppinud Perugia Ülikoolis „Università per Stranieri”, läbides kursuse „Itaalia keel ja kultuur”, samuti „Roma Tre” Ülikoolis itaalia keele ja kirjanduse erialal.

Toomas Kaldaru on töötanud lauljana mitmel pool – Teatro dell'Opera di Roma, Teatro Maggio Musicale Fiorentino, Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Kammeroper Köln, samuti on ta osalenud ooperiprojektides solistina Itaalias, Saksamaal, Hispaanias, Kasahstanis ja mujal. On tegutsenud ka kontsertlauljana suurvormides ja koostöös paljude erinevate barokkansamblitega (Festina Lente, Cappella Ludovicea, Ensemble Seicentonovecento jt).

Viimastel aastatel tegutseb Toomas Kaldaru põhiliselt Roomas klaverisaatjana ja lauljate coachina. On teinud koostööd Rooma Konservatooriumi ooperistuudios pianisti ja muusikalise juhina (Mozarti „Cosi fan tutte”, Menotti „Telefon” ja Puccini „Boheem”), töötanud pianistina mitmete ooperiproduktsioonide juures (Reate Festival, NarniOpera) meistriklassides ja laulustuudiotes. Eelmisel aastal töötas ta pianisti ja ooperirepertuaari õppejõuna Rooma Ülikooli „Tor Vergata” juures tegutsevas ooperistuudios. Hetkel on lauluosakonna pianist Latina Konservatooriumis „Ottorino Respighi”, samuti teeb regulaarselt koostööd rollide ettevalmistamisel paljude ooperilauljatega üle maailma – Monica Bacelli, Aile Asszonyi, Giordano Lucà jpt.