Koostöövaimus. Mateusz Konopelski, Karol Marianowski, Łukasz Chrzęszczyk

13.05 kell 19 / EMTA kammersaal
Koostöövaimus
Varssavi Fryderyk Chopini Muusikaülikool ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
Mateusz Konopelski (viiul), Karol Marianowski (tšello), Łukasz Chrzęszczyk (klaver)

KAVA

Fryderyk Chopin (1810–1849)
Ballaad nr 3 As-duur op. 47 (1841)

Masurkad op. 56 (1844)
nr 33 H-duur
nr 34 C-duur
nr 35 c-moll

Polonees fis-moll op. 44 (1841)

Vaheaeg

Klaveritrio g-moll op. 8 (1829)
I Allegro con fuoco
II Scherzo
III Adagio sostenuto
IV Finale: Allegretto

Mateusz Konopelski on tunnustatud viiuldaja, solist ja kammermuusik. Ta on lõpetanud Karol Szymanowski Muusikaakadeemia, kus õppis prof Adam Wagneri juhendamisel. 2016. aastal lõpetas ta Varssavi Fryderyk Chopini Muusikaülikooli prof Jan Stanienda juures ja alustas samal aastal õpinguid doktorantuuris. Ta on osalenud nimekate viiuliprofessorite Zakhar Broni, Pierre Amoyali, Grigori Žislini ja teiste meistrikursustel. Konopelskile on omistatud mitmeid riiklikke stipendiume ja ta on olnud edukas paljudel konkurssidel. Ta on esinenud Poola väärikates saalides, teiste seas Varssavi Filharmoonias, Poola raadio Witold Lutosławski kontserdisaalis, presidendi palees, Varssavi Muusikaühingu saalis. Väljaspool Poolat on ta musitseerinud Austrias, Tšehhis, Saksamaal, Lõuna-Koreas, Moldovas, Venemaal, Slovakkias, Šveitsis, Türgis ja Itaalias. Kontsertmeistrina on Konopelski osalenud paljudes erinevates muusikaprojektides. Ta on kogenud orkestrant, kes on mänginud Fryderyk Chopini Muusikaülikooli Sümfooniaorkestris, Karol Szymanowski Noorte Sümfooniaorkesteris, Chopini Akadeemia orkestris, Varssavi Cameratas ja mujal. Alates 2016. aastast mängib Konopelski Varssavi Rahvusooperi orkestris ja alates 2019. aastast on ta viiulirühma esimene solist.

Karol Marianowskit peetakse üheks oma põlvkonna säravaimaks tšellistiks. Ta on õppinud Fryderyk Chopini Muusikaülikoolis, Bostoni Konservatooriumis, Berliini Kunstide Ülikoolis, Kuninganna Sofía Muusikakõrgkoolis Madriidis ja Chapelle Musicale`is Brüsselis. Tema õpetajateks on olnud väljapaistvad tšellistid nagu Ivan Monighetti, Daniil Šafran, Miloš Sádlo, Sergei Roldugin, Tsuyoshi Tsutsumi ja teised. Enda muusikalisteks mõjutajateks on Marianowski nimetanud Alfred Brendelit, Günter Pichlerit ning kammerkoosseise Cuarteto Casals ja Artemis Quartett. Ta on olnud juba üle kümne aasta Meccore Keelpillikvarteti liige ja kuulub alates 2018. aastast Penderecki Klaveritrio koosseisu. Marianowski on esinenud mainekates kontserdisaalides (sh Wigmore Hallis Londonis, Viini Musikvereinis, Beethoven-Hausis Bonnis) ja tunnustatud festivalidel nii solisti kui ka kammermuusikuna. Meccore Keelpillikvartetiga on ta salvestanud kriitikute poolt kõrgelt hinnatud albumeid ja teinud mitmeid televisiooni- ja raadiosalvestisi (Mezzo, Baieri ringhääling, BBC Radio 3, Poola raadio). Lisaks tööle interpreedina on Marianowski tšello- ja kammermuusika õppejõud Fryderyk Chopini Muusikaülikoolis ning Paderewski Muusikaakadeemias Poznańis.

Łukasz Chrzęszczyk on pianist, kammermuusik ja Fryderyk Chopini Muusikaülikooli õppejõud. Chrzęszczyk alustas muusikaõpinguid 6-aastaselt oma kodulinnas Kielces. Aastal 2014 lõpetas ta Fryderyk Chopini Muusikaülikooli klaveri erialal prof Piotr Paleczny ja kammermuusika erialal prof Maja Nosowska juhendamisel. 2018. aasta veebruaris omistati talle doktorikraad. Tema doktoritöö, mis käsitleb Krzysztof Penderecki viiuli- ja klaverisonaate, pälvis suurepärast vastukaja ning tegi Chrzęszczykist ühe noorema põlvkonna olulisema interpreedi. Chrzęszczyk on paljude klaveri- ja kammermuusika konkursside laureaat. Koos viiuldaja Marta Kowalczykiga on nad võitnud Poola Vabariigi presidendi preemia, Poola Raadio eriauhinna ja I koha duettide konkursil Varssavis (2012). Lisaks on ta võitnud auhinnalisi kohti ja eripreemiaid rahvusvahelisel Ludwig van Beethoveni kammermuusikakonkursil Lusławices (2015), Kiejstut Bacewiczi kammermuusikakonkursil Łódźis (2013) ja Johannes Brahmsi kammermuusika konkursil Gdańskis (2012). Chrzęszczyk on esinenud paljudes Euroopa riikides nii solisti kui ka kammermuusikuna. Ta on Aperto Trio liikmena salvestanud albumi Andrzej Panufniku ja Maurice Raveli klaveritriodega; 2019. aasta jaanuaris valmis heliplaat pealkirjaga „Śpiewnik polski”, kus koostöös soprani Joanna Freszeliga kõlavad Poola laulud XX ja XXI sajandist.

Sissepääs tasuta