Doktorikontsert. Anneli Tohver

  • -
  • 14.00
  • Tallinna Filharmoonia Mustpeade maja Valge saal
Doktorikontsert. Anneli Tohver

14.06 kell 14 / Tallinna Filharmoonia Mustpeade maja Valge saal
Doktorikontsert
Anneli Tohver (kammeransambel, klaver)
Kaastegevad Mizuki Shindo (flööt), Min Young Joo (viiul), Nina Kawaguchi (viiul), Karin Sarv (vioola), Jarkko Launonen (tšello)
Kavas Prokofjev, Vierne, Sink

14. juunil 2019 kell 14.00 Mustpeade Maja Valges saalis toimuval doktorikontserdil kõlavad 20. sajandi kammermuusika tähtteosed. Kontserdi esimeses pooles esitavad Mizuki Shindo (flööt, Jaapan) ja Anneli Tohver (klaver, Eesti) Sergei Prokofjevi 1943. a. kirjutatud sonaadi D-duur op. 94 flöödile ja klaverile.

Kontserdil järgmisena ettekandele tulevad teosed on kirjutatud klaverile, kahele viiulile, vioolale ja tšellole. Esitajateks lisaks pianist Anneli Tohverile Min Young Joo (viiul, Korea), Nina Kawaguchi (viiul, Jaapan), Karin Sarv (vioola, Eesti) ning Jarkko Launonen (tšello, Soome).

Esimene, Kuldar Singi „Monotemaatilised etüüdid“, on kirjutatud 1964, mil helilooja avastas enda jaoks kaasaegsed kompositsioonitehnikad nagu serialism, aleatoorika ja kollaaž. Nendel aastatel kujunes Sink Arvo Pärdi kõrval olulisimaks avangardistiks Eestis. Napi kõlamaailmaga improvisatsiooniline teos on mõeldud huvitavaks vahepalaks kontserdi kahele väga intensiivsele ja väljendusrikkale suurvormile.

Kontserdi lõpetab Louis Vierne´i Klaverikvintett op. 42. Louis Vierne oli Prantsuse helilooja ja organist, kes töötas pikka aega Pariisi Notre Dame´i kiriku organistina. Tema helikeel on väga rikkaliku harmoonia ja kaunite meloodiatega. Tähendusrikast teost pole varem Eesti kontserdisaalides kuulda olnud, helilooja kirjutas selle 1918. a. oma teise poja surma puhul, kes hukkus Esimeses maailmasõjas 17-aastaselt novembris 1917. Dramaatilises teoses väljendab Vierne kogu oma kurbust ja kibedust, kuid seal on ka palju lootusrikast ja helget.
Anneli Tohver

Sissepääs tasuta