Ceciliana 2019. Dan Laurin ja Anna Paradiso Laurin

  • -
  • 19.00
  • Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaal
Ceciliana 2019. Dan Laurin ja Anna Paradiso Laurin

15.03 kell 19 / EMTA kammersaal
Dan Laurin (plokkflööt, Rootsi)
Anna Paradiso Laurin (klavessiin, Itaalia/Rootsi)
Kavas Roman, Leo, Royer, Veracini

Dan Laurin on üks hinnatum aktiivselt tegutsev plokkflöödimängija tänapäeva maailmas. Tema imetlusväärset tehnikat, eriti võimet tekitada laia spektriga kõlavärve ja dünaamikat, täiendab isikupärane interpretatsioon, milles läbimõeldud muusikaline struktuur põimub filigraanse ornamentika ja vahel ohjeldamatu fantaasiaküllusega. Hülgamata 17. ja 18. sajandi muusika esteetikat, meenutab Laurini osavus improviseerimisel selliseid jazzi suurkujusid nagu näiteks Charlie Parker. Rootsi Kuningliku Muusikaakadeemia liikmena on Laurin pälvinud palju auhindu oma salvestuste ja esituste eest, sh Rootsi Grammy, Rootsi Heliloojate Liidu preemia rootsi nüüdismuusika parima interpretatsiooni eest, medali Litteris et Artibus Rootsi kuningalt ja interpretatsioonipreemia Rootsi Kuninglikult Muusikaakadeemialt.

Laurin on olnud viljakas kontserttegevuses ja muusika salvestamises. Nii on tal üle 40 soolosalvestuse plaadifirmale BIS Records, mis katavad kogu plokkflöödi ajaloolise repertuaari alates Händeli, Telemanni ja Vivaldi olulisematest sonaatidest ja kontsertidest ning lõpetades 20. sajandi plokkflöödi klassikaliste teoste ja tellitud nüüdismuusikaga, viimaste seas palju kontserte. Eraldi mainimist väärib Jacob van Eycki 17. sajandi keskpaigast pärineva monumentaalse kogumiku „Der Fluyten Lust-hof” salvestis, mis on kõige ulatuslikum puhkpillile kirjutatud teos Euroopa ajaloos. Üheksast CD-st koosneva kollektsiooni eest on Laurin palju kiitust pälvinud ning tegu on omaette maamärgi ja unikaalse saavutusega.

Solistina on Laurin esinenud üle maailma, paljudel ulatuslikel tuuridel USAs, mainekates kontserdisaalides Jaapanis, Austraalias, Taiwanis, Indias, Hong Kongis, Liibanonis ja pea kõikjal Euroopas. Ta on mänginud selliste orkestritega nagu Bach Collegium Japan, Arte dei Suonatori, Stockholmi Kuninglik Filharmooniaorkester, Berliini Barokksolistid, Österbotteni Kammerorkester, Austraalia Kammerorkester, Leedu Kammerorkester, Drottningholmi Barokkansambel jt. Laurinile on teoseid kirjutanud silmapaistvad heliloojad nagu Daniel Börtz, Jan Sandström, Fredrik Österling, Per Mårtensson, Vito Palumbo, Karin Rehnqvist, Åse Hedström, Tommy Zwedberg, Staffan Mossenmark, Björn J:son Lindh, Sven-Erik Werner, Thorsteinn Haukson, Chiel Meijering, Ingvar Karkoff, Bent Lorentzen ja teised.

Viimasel ajal on Laurin kriitikutelt tunnustust saanud ka kui barokkmuusika ja -ooperi dirigent nii elavas esituses kui ka CD-plaatidel. Tema osalus uue plokkflöödimudeli Eagle disainimisel on inspireerinud heliloojaid komponeerima teoseid suurele orkestrile ja plokkflöödile. Samuti tegeleb Laurin aktiivselt pedagoogitööga ning on olnud õppejõud Bremeni Kunstide Kõrgkoolis, Carl Nielseni Muusikaakadeemias, Göteborgi Konservatooriumis ja Kopenhaageni Kuninglikus Konservatooriumis. Hetkel õpetab ta Stockholmi Kuninglikus Muusikaakadeemias. Laurin tegutseb ka uurijana ning annab loenguid interpretatsiooni, muusikaesteetika, plokkflöödi akustiliste võimaluste, kõlatehnika ja esituspraktika teemadel. Ta on innustanud ning õpetanud noori juhtivaid plokkflöödivirtuoose Euroopas ja mujalgi. Laurini suureks panuseks on plokkflöödi kui kõrgeimat kunstilist väljendust võimaldava instrumendi taasavastamine ning tema mäng rõõmustab ja hämmastab jätkuvalt kuulajaid üle terve maailma.

Anna Paradiso Laurin on Itaalias Bari linnas sündinud ja käesoleval ajal Rootsis tegutsev klavessiinimängija. Ta on tõestanud end kui isikupärane ja hinnatud klavessinist, esinedes mainekates kontserdisaalides ja festivalidel Euroopas, USAs, Jaapanis, Taiwanis, Hong Kongis ja Liibanonis. Rahvusvahelised kriitikud on kõrgelt hinnanud Laurini soolokontserte, märkides ära tema fantastilise rubato ning nimetades teda suurepäraseks jutuvestjaks ja absoluutseks pärliks klavessiinimängu alal. Samuti on tähelepanu pälvinud tema erakordne continuo mängimisviis, mille eest on talle antud improvisatsioonimeistri tiitel. Lisaks klavessiinile valdab Laurin ka klavikordi ning klaverit. Solisti ja continuo-mängijana on ta esinenud koos paljude Skandinaavia juhtivate orkestrite ja ansamblitega, nende hulgas Drottningholmi Barokkorkester, Rebaroque, Gävle Sümfooniaorkester, Göteborgi Sümfooniaorkester, Copenhagen Soloists, Ensemble 1B1, Stavangeri Sümfooniaorkester ja mitmed teised. Samuti on ta solistina teinud koostööd selliste kollektiividega nagu Philharmonia Moment Musical, Hong Kong Sinfonietta, Florilegium ja Birminghami Kammerorkester.

Laurin on hinnatud plaadifirma BIS Records artist ning on salvestanud muusikat Bachi klavessiinikontsertidest ning barokiajastu soolo- ja kammermuusikast kaasaegse muusika heliteosteni. Tema viimane salvestis rootsi muusika isaks nimetatud barokkhelilooja Johan Helmich Romani klahvpillisonaatidega sai rahvusvahelise tunnustuse, pälvides 2016. aastal American Record Critics’ Choice auhinna nii klavikordi- kui ka klavessiinimängu eest. Laurini järgmine sooloplaat sisaldab Pietro Domenico Paradisi sonaate klavessiinile, klavikordile ja klaverile. Koos oma abikaasa, plokkflöödivirtuoosi Dan Lauriniga on Anna moodustanud duo, mis annab kontserte erinevates riikides ning salvestab regulaarselt. Talle on kirjutanud teoseid sellised heliloojad nagu Daniel Börtz, Fredrik Österling, Chiel Meijering, Ingvar Karkoff ja Vito Palumbo. Laurin on andnud klavessiini meistrikursusi Bolzano, Averino, Birminghami ja Beiruti konservatooriumides, Londoni Trinity Kolledžis, Bergeni Griegi Akadeemias, Stockholmi Kuninglikus Muusikaakadeemias ning viinud läbi rahvusvahelisi kursuseid Euroopas, Jaapanis ja Taiwanis. Lisaks on ta üle maailma pidanud loenguid barokkmuusika seotusest ladina ja kreeka keele retoorikaga. Laurinil on doktorikraad ladina ja vanakreeka keele alal ning ta on õpetanud ladina keelt ja klassikalist kultuuri muuhulgas ka Oxfordi ja Stockholmi ülikoolides.

Sissepääs tasuta