Masterclasses

ACADEMIC YEAR 2018/2019

Brass and Woodwind:
Master classes in frames of the Estonian wind and brass competition 2018:
Steve Leisring
(trumpet, The Kansas Univsersity School of Music, USA)
13.12: 11.00-18.00 A-302

Thomas Indermühle (oboe, Musikhochschule Karslsruhe, Germany)
13.12: 10.00-14.00 C-307
14.12: 10-16 B-308

Ilze Urbane (flute, Jazeps Vitols Latvian Academy of Music)
13.12: 14.00-18.00 C-307

Karel Dohnal (clarinet, Ostrava University Faculty of Fine Arts, Czech Republic)
13.12: 10.00-16.00 A-314

Niels-Ole Bo Johansen (trombone, The Royal Academy of Music Aarhus/Aalborg, Denmark)
13.12: 14.00-18.00 B-207     

Indrė Kuleševičienė (French horn, Lithuanian Academy of Music and Theatre)
14.12: 10.00-13.00 A-304

Arvydas Kazlauskas (saxophone, Jazeps Vitols Latvian Academy of Music)
14.12: 10.00-16.00 B-306   

Composition:

Contemporary Music and Improvisation:
Christoph Baumann (Hochschule Luzern, Switzerland)
19.-20.02: 10.00-16.00 A-404
21.02: 10.00-14.00 A-404

Tilo Augsten (Hochschule für Musik und Theater „Felix Mendelssohn Bartholdy“ Leipzig, Germany)
27.02: 10.00-16.00 A-404
28.02-01.03: 10.00-16.00 C-405

Cultural Management:

Early Music:

Instrumental and Vocal Pedagogy:

Instrumental Chamber Music:

Musicology:

Piano:
Alexander Kobrin
(Eastman School of Music, University of Rochster, New York, USA)
05.01. 2019: 10.00-17.00 C-405

Vyacheslav Novikov (Ukraine/Finland)
12.03: 10-14.00 C-405
14.03: 11-16.00 C-405

Elisabeth Weisshaar (Vienna, Austria)
10.04.2019: 10.00-14.00 C-405
11.04: 10.00-16.00 C-405

Valeria Vetruccio (Conservatorio di musica “T. Schipa” di Lecce, Italy)
9.-10.05.2019: 10.00-16.00 C-405

Strings:
Anna Laukhina (violin, St Petersburg Conservatoire, Russia)
17.12: 10.00-16.00 C-405
18.12: 10.00-16.00 B-304
19.12: 10.00-13.00 B-304

Jan Repko (violin, Royal College of Music London, UK)
8.04.2019: 10.00-13.00 and 17.00-19.00 A-404

Nicholas Jones (cello, Royal Northern College of Music, Manchester)
11.-12.04.2019: 10.00-14.00 A-404

Krzysztof Komendarek-Tymendorf (viola, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Poland)
9.-10.05: 11.00-17.00 B-304

Traditional Music:

Voice:
Jörg Dürmüller
(La Haute École de Musique de Lausanne, Šveits)
4.12: 10.00-15.15 C-405
5.-6.12: 10.00-15.15 A-404

Patricia Blanco (voice) & José Manuel Fernandez (piano, Conservatorio Superior de Música de Vigo, Spain)
29.-30.04 & 01.05.2019: 14.30-18.30 A-404

Opera studio:
Hermann Keckeis (Universität Mozarteum Salzburg, Austria)
4.-15.03.2019

Vocal Chamber Music and Accompaniment:
Regina Glazunova
(St Petersburg Conservatory, Russia)
12.12: 12.30-14.00 A-309
13.12: 15.30-17.30 B-315
14.12: 10.45-13.45 B -315