Õppejõud laval. Tallinna Klaveriduo ja keelpillikvartett Prezioso Tartus

  • -
  • 18.00
  • H. Elleri nim Tartu Muusikakooli Tubina saal (Lossi 15, Tartu)
Õppejõud laval. Tallinna Klaveriduo ja keelpillikvartett Prezioso Tartus

6.03 kell 18 / H. Elleri nim Tartu Muusikakooli Tubina saal (Lossi 15, Tartu)
Õppejõud laval
Tallinna Klaveriduo: Nata-Ly Sakkos ja Toivo Peäske
Kaastegev keelpillikvartett Prezioso koosseisus Hanna-Liis Nahkur (viiul), Mari-Katrina Suss (viiul), Helena Altmanis (vioola) ja Andreas Lend (tšello)
Kavas Schubert, Põldmäe, Kangro, Rääts

Tallinna Klaveriduol täitub käesoleval hooajal 44. tegutsemisaasta. Kontsertidel Tartus (6.03) ja Tallinnas (17.03) tuuakse Franz Schuberti, Alo Põldmäe ja Raimo Kangro teoste kõrval esmakordselt Eesti publiku ette Jaan Räätsa Sekstett kahele klaverile ja keelpillikvartetile, mida on duo varasemalt esitanud Moskvas ja Peterburis koos kohalike kvartettidega, kuid kodumaal see teos kõlanud pole. Koos klaveriduoga musitseerib laval tunnustatud keelpillikvartett Prezioso.

Tallinna Klaveriduo pianistid on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi, Nata-Ly Sakkos Laine Metsa juures ja Toivo Peäske Anna Klasi ja Ada Kuuseoksa õpilasena. Koosmängu alustati 1974. aastal Leningradi Konservatooriumis, kus mõlemad täiendasid end kammeransambli assistentuur-stažuuris Tamara Fiedleri klassis. Duo esimene esinemine leidis aset 9. jaanuaril 1975. aastal Leningradi Konservatooriumi saalis ning esimene duokontsert Eestis toimus Estonia kontserdisaalis sama aasta detsembris.

Tallinna Klaveriduo on osalenud paljudel festivalidel sellistes linnades nagu Jekaterinburg, Novosibirsk, Peterburi, Tbilisi, Šiauliai, Karlsruhe, Stockholm, Jyväskülä, London jt. Samuti on duo andnud arvukalt kontserte Eestis ning ka mitmetes endise Nõukogude Liidu linnade mainekates saalides, muuhulgas Peterburi Filharmoonia Suures ja Väikeses saalis. Duo on soleerinud paljude orkestrite ees ja andnud ühiseid kontserte Moskva Klaveriduoga (Jelena Sorokina – Aleksandr Bahtšijev) Peterburis, Moskvas, Jekaterinburgis ja Tallinnas. Lisaks on Tallinna Klaveriduo esiettekandele toonud ligi 70 teost eesti heliloojatelt, sh Jaan Räätsa, Lepo Sumera, Raimo Kangro, Alo Põldmäe, Johan Tamverki, Mati Kuulbergi ja paljude teiste looming. Viimastel aastatel on ansambel osalenud Eesti Klaveriorkestri koosseisus ja sealgi on ette kantud mitu uudisteost. Klaveriduo repertuaaris on praktiliselt kogu oluline muusika kahele klaverile ja hulk teoseid neljale käele.

Nata-Ly Sakkos töötab EMTA instrumentaalkammermuusika professorina ja TMKK kammeransambli osakonna juhatajana. Toivo Peäske on EMTA emeriitdotsent, alates 2002. aastast töötab ta Rakvere Muusikakooli direktorina. Samuti on ta Virumaa Kammerorkestri ja Virumaa Noorteorkestri dirigent ning alates 1992. aastast juhatab TMKK keelpilliorkestrit. Mõlemad pianistid tegutsevad ka ansamblistidena, olles partneriteks mitmetele eesti ja välismaa instrumentalistidele ja lauljatele. Duo on pälvinud mitmeid eriauhindu festivalidelt, kahel korral Kultuurkapitali aastastipendiumi ning Eesti muusika aastapreemia 1990. aastal. 2001. aastal autasustati pianiste Valgetähe medalitega. 2015. aastal andis Eesti Muusikanõukogu Tallinna klaveriduole interpretatsioonipreemia.

Keelpillikvartett Prezioso liikmeteks on Hanna-Liis Nahkur, Mari-Katrina Suss, Helena Altmanis ja Andreas Lend ning kollektiiv tegutseb alates 2006. aastast. Kõik neli muusikut on olnud Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri liikmed ning õppinud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, kus kvarteti juhendajaks oli Henry-David Varema. Kvartett on edukalt osalenud mitmetel konkurssidel ja pälvinud auhinnalisi kohti, andnud arvukalt kontserte ning osa võtnud festivalidest Eestis, Soomes, Venemaal, Hollandis, Saksamaal ja Türgis. 2010. aasta sügisel leidis aset kvarteti kontserttuur erinevates Hollandi linnades ning 2015. aasta jaanuaris toimusid edukad kontserdid Saksamaal koos pianist Hando Nahkuriga. Keelpillikvartett Prezioso on osalenud Petersen Quarteti, Johannes Goritzki, Lydia Mordkovitchi, Lluis Claret, David Takeno, Christoph Poppeni ja Toomas Vavilovi meistrikursustel. Samuti on kollektiiv korduvalt osa võtnud The International Holland Music Sessions Summer Academy kursustest ning olnud kaastegev Paavo Järvi meistriklassides. Publikumenu ja kriitikute kiitvad hinnangud on kvartetti saatnud nii Eestis kui ka välismaal. Prezioso mängu iseloomustab energilisus, intensiivsus ja nooruslikkus, kuid ka inimlik sügavus ja eetilisus on kvarteti muusikutele väga hingelähedane ja oluline.                                                                                               

Kvarteti repertuaar on mitmekesine, hõlmates nii klassikalisi teoseid kui ka kaasaegset muusikat ja popmuusika töötlusi. Kvartett on olnud mitmete eesti heliloojate uudisteoste esmaesitajaks, sh Tõnu Kõrvitsa, Rein Rannapi, Timo Steineri, Sven Grünbergi, Margo Kõlari, Mirjam Tally ja Kristjan Randalu looming. Samuti on tehtud koostööd paljude väljapaistvate muusikutega nagu näiteks Mihkel Poll, Age Juurikas, Kristjan Järvi, Jaak Sooäär, Pille Lill, Tõnis Mägi, Ott Lepland ja mitmed teised. 2012. aasta kevadel ilmus kvarteti debüütplaat, millel kõlavad Jaan Räätsa, Erwin Schulhoffi, Anton Weberni ja Pēteris Vasksi teosed. Lisaks on Prezioso olnud kaastegev mitmete lauljate, ansamblite ja instrumentalistide heliplaatidel.  2013. kevadel toodi koos Hanna-Liina Võsa ja Kristjan Randaluga KUMU auditooriumis lavale muusikaline monolavastus „Viimane monogaamlane ”.

Kvartett on üles astunud erinevate kontserdisarjade raames nii Eestis kui ka välismaal. Näiteks 2014–2015 hooajal anti Keila-Joa lossis toimunud sarja „Aastaaegade kammergurmee” jooksul 18 kontserti. Samuti on osaletud Rein Rannapi. Sven Grünbergi ja Voldemar Kuslapi juubelikontsertidel. Lisaks on kollektiiv esinenud Münchenis, Ulmis, Peterburis, Moskvas ja Bodrumis. 2016. aastal tähistas kvartett kümne tegevusaasta täitumist EIL poolt korraldatud piduliku kontserdiga Mustpeade majas. Olulisel kohal on ka projekti KAHEKSA raames antud kontserdid ning projektis osalemise tulemusel 2017. aastal ilmunud heliplaat, millel kõlavad kaheksa eesti helilooja teosed kitarrile ja keelpillikvartetile. Samuti osales kvartett 2017. aasta kevadel Tallinn Music Week suurejoonelisel avakontserdil koos dirigent Kristjan Järvi ja ansambliga.

Sissepääs tasuta