Artur Lemba stipendiumide üleandmine kolmapäeval, 18. detsembril

Kolmapäeval, 18. detsembril kell 13 toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis Artur Lemba nimelise loomingulise stipendiumi üleandmise tseremoonia.

Stipendiumid annab üle Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor professor Ivari Ilja. Helilooja muusikat esitavad Mari Poll (viiul), Mihkel Poll (klaver) ja Henry-David Varema (tšello) ning tema pärandist räägib EMTA doktorant Johan Randvere.

Lemba teoste autoriõigused on Eesti riigile üle läinud pärimise teel ning nendega kaasnevaid õigusi teostab Kultuuriministeerium. Loomingulist stipendiumi makstakse helilooja teoste kasutamise eest kogutud autoritasudest ning see antakse kuni kolmele üliõpilasele. Ühe stipendiumi suurus on 2000 eurot. Stipendiumid on mõeldud täiskoormusel õppivatele üliõpilastele heliloomingu, klaveri ja muusikateaduse erialadelt nende loomingulise tegevuse toetamiseks või Artur Lemba loomingu ja tegevuse uurimiseks. 

Artur Lemba (1885–1963) on läbi ajaloo Eesti edukamaid kontsertpianiste ning armastatumaid heliloojaid. Ta on lõpetanud Peterburi konservatooriumi kuldmedaliga klaveri erialal ning hõbemedaliga heliloomingu erialal. Õpingute järel sai temast rahvusvaheliselt edukas interpreet ning lugupeetud professor Peterburi konservatooriumis. Lemba ooper „Sabina“ ja sümfoonia nr 1 on eesti muusikas esimesed teosed nendes žanrites ning tema esimene klaverikontsert, viiulipala „Armastuse poeem“ ning mitmed teised teosed kuuluvad eesti muusika kuldvarasse. Lemba stipendium asutati 2018. aastal, esimesteks stipendiaatideks osutusid 2019. aasta veebruaris muusikauurija Anna-Sophia Sevagin ning pianistid Johan Randvere ja Sven Sander Šestakov

Foto: Lemba stipendiaadid Sven-Sander Šestakov, Anna-Sophia Sevagin ja Johan Randvere, kultuuriminister Indrek Saar, autor Rasmus Kooskora