Teadusüritused

NB! Infot täiendatakse jooksvalt

Klaverikonverents „Isiksuse kujunemisteed klaverimängu uuenevas traditsioonis“

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaal

Klaverikonverents „Isiksuse kujunemisteed klaverimängu uuenevas traditsioonis“

Laupäeval 28. oktoobril algusega kell 10.30 toimub EMTA kammersaalis V Bruno Luki nim klaverikonverents „Isiksuse kujunemisteed klaverimängu uuenevas traditsioonis“.

Ettekanded käsitlevad mõtlemise arendamist B. Luki õpetuses, muusika- ja pilliõppe kasulikkust erinevate võimete sh eriti tahteomaduste kasvatamisel, probleeme esinemisärevusega, tööd autistliku lapsega, pianisti lihaskonna tugevdamist, klaveriõpetust Narvas, ansambliselts „Allegro“ tegevust, uusi motivatsioonivõtteid algõpetuses ja kummardust naabritele 100. iseseisvuspüha puhul – rahvamuusika mõjusid Soome heliloojate klaverimuusikas.

Ettekannetega esinevad Toivo Nahkur (EMTA), Kristi Vinter-Nemvalts (Tallinna Ülikool), Triin Metshein (Tartu Ülikool), Tiina Kärblane (EMTA), Anastassia Obili (VHK Muusikakool), Ira Floss (EMTA, TMKK), Tiina Muddi (Jõelähtme Muusikakool), Tatjana Gontšarova (Narva Muusikakool) ning väliskülalised Katariina Liimatainen (Kuopio Konservatoorium) ja Ilze Treija (E. Daržinši nim Muusikakool, Riia).

Konverentsi korraldavad EMTA interpretatsioonipedagoogika instituut ja klaveriosakond koostöös Eesti Klaveriõpetajate Ühinguga. Konverents on ka osa XX Üleriigilistest Klaveriõpetajate päevadest.

KONVERENTSI KAVA

Avamine

Toivo Nahkur (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, professor)

Bruno Luki õpetus – mõtlemise arendamine klaverimängu kaudu

Triin Metshein (Tartu Ülikool)

Muusika teeb lapsed targaks? Mõned mõtted pilliõppe mõju uurimise keerukusest

Kristi Vinter-Nemvalts (PhD, Tallinna Ülikool, dotsent)

Muusika õppimise positiivsed kõrvalmõjud ehk ühest tõhusast viisist arendada tahtejõu- ja õppimise musklit

Kohvipaus

Tiina Kärblane (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia)

Esinemise psühholoogilisi valupunkte ja lihtsaid abivahendeid

Anastassia Obili (Vanalinna Hariduskolleegiumi Muusikakool)

Autistlik laps klaveritunnis

Ira Floss   (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Tallinna Muusikakeskkool)

Pianisti korpuse lihaskonna tugevdamine Pilatese treeningu abil

Lõuna

Tiina Muddi (Jõelähtme Muusikakool)

Klaveriansambliselts "Allegro" 15

Tatjana Gontšarova (Narva Muusikakool)

Narva klaverikoolkonna kujunemisest: traditsioonid ja tänapäev (vene keeles, tõlkega eesti keelde)

Katariina Liimatainen (Kuopio Konservatoorium)

Folk Music Influences in Finnish Piano Music

Ilze Treija (E. Daržinši nim Riia Muusikakool)

Algaja klaveriõpilase motivatsiooni kujundamisest  (vene keeles, tõlkega eesti keelde)

Kohvipaus

17.30

Bruno Luki nimelise klaveriõpetaja stipendiumi ja Noore klaveriõpetaja stipendiumi laureaatide välja kuulutamine

Kontsert „Pärle Eesti klaverimuusika kullafondist“

Loengusari “RUUM”

Oktoober 2017 – mai 2018, kord kuus, kl 12.00–15.30

Korraldajad: EMTA lavakunstikool, Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikool

EMTA lavakunstikooli valge saal, Toom-Kooli 4, Tallinn

Lavakunstikooli doktoriõppes algatatud loomingulise uurimisprojekti “Ruumi loomise strateegiad kaasaegses teatris” raames toimub õppeaasta 2017/18 jooksul kord kuus üheksast loengust koosnev sari “RUUM”, kus tunnustatud tegijad erinevatelt loomealadelt avavad oma loomingulise suhte ruumiga. Lektorid kõnelevad oma loomingust, hoides fookuses ruumi mõju. Sarjas esinevad filmirežissöörid Martti Helde ja Tanel Toom, lavastuskunstnik Liina Unt, maalikunstnik Kaido Ole, postdramaatiline dramaturg Marion Jõepera, füüsilise ja objektiteatri tehnikaid rakendav lavastaja Izumi Ashizawa Jaapanist, Euroopa kaasaegse teatri juhtiva trupi Rimini Protokolli dramaturg Imanuel Schipper Saksamaalt ja meetodinäitlemise õpetaja Mihaela Mihut USAst.

Sügissemestri loengute ajakava:

L 14. oktoober: Martti Helde

L 11. november: Kaido Ole

L 9. detsember: Tanel Toom

P 14. jaanuar: Izumi Ashizawa (inglise keeles)

Martti Helde ja Kaido Ole tutvustavad oma loenguid järgnevalt:

Martti Helde: “Oma loengus keskendun ma emotsionaalse ruumi tekitamisele ja seeläbi füüsilise ruumi loomisele. Kuidas meeskonna dünaamika ja ettevalmistus on ruumiloomega otseselt seotud. Keskendun pehmematele väärtustele ning vaatlen ruumi kui emotsionaalset nähtust.”

Kaido Ole: “Selleks vestluseks nõusolekut andes tõdesin endalegi veidi ootamatult, et ruum on erineval moel läbi mu elu üht olulisemat rolli mänginud, ning läbi selle mōiste saaksin peaaegu kõik tähtsa endale ära rääkida või seletada. Vähemalt püüda seletada. Viimasel ajal on asi heas mõttes aga veel eriti hulluks läinud ja see „ruumilisus“ on omandanud mingi täiesti kummastava mõõtme, millest ma ei oskagi veel piinlikkust tundmata rääkida. Nagu mingi uus mõistmine, milleks pole veel õigeid sõnu. Aga ma arvan, et kõike seda ongi hea koos arutada.”

Loengusarjast on osa võtma oodatud kõik doktorikooli doktorandid, nende juhendajad ja õppejõud, samuti magistrandid ja bakalaureuseõppe tudengid.

Osalejatel palume registreeruda esimesele loengule (Martti Helde) e-vormi kaudu hiljemalt neljapäevaks, 12. oktoobriks ja teisele loengule (Kaido Ole) hiljemalt 9. novembriks.

Kursusel osalemise eest on võimalik saada ainepunkte. Osaleda tuleb vähemalt seitsmel loengul üheksast.

1 EAP – loengutes osalemine.

3 EAP – loengutes osalemine ja lõpuessee kirjutamine. Essees analüüsitakse loengukursusel kuuldut läbi oma loomingulise või teadustegevuse prisma. Essee maht 12 000 – 15 000 täheruumi.

Lisainfo: EMTA lavakunstikooli doktoriõppe koordinaator Madli Pesti madli.pesti@gmail.com, KTKDK doktorikooli koordinaator Aleksandra Dolgopolova doktorikool@ema.edu.ee.

Loengusarja toimumist toetab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ASTRA projekt EMTASTRA).